
Kimmo Lehto yllättyi siitä, että ääniä kuntavaaleissa tuli tasaisesti eri puolilta kaupunkia.
Kaupunginvaltuutetun tehtäviin perehtyminen alkaa heti, vaikka ensimmäiset kokoukset vasta pääsiäisen jälkeen pidetäänkin.
–Tulin jo lisätyksi demarien valtuustoryhmän Whatsapp- ryhmään ja siellä on tullut tietoa siitä, miten asiat tästä etenevät, myhäili Kimmo Lehto kotipihallaan maanantaina.
Lehto oli ensi kertaa ehdolla ja maanantaina yhä hämmentynyt äänimäärästään. 117 ääntä tietää paikkaa Salon kaupunginvaltuustossa.
Lehto teki varsinaista vaalityötä verraten vähän, mutta hän pohtii, että framilla olo onkin saattanut tehdä naaman tutuksi jo ennen vaaleja.
Lehto on näytellyt niin Salon teatterissa kuin teatteri Provinssissakin sekä Kirakan kesäteatterissa ja viime aikoina kiivennyt lavalle ennen muuta improvisaatioduo Pahojen mahojen jäsenenä.
Lopullisesti paikka varmistui vasta pikkutunneilla, kun Lehto veti kaulan tasatahdissa ääniä saaneeseen puoluetoveri Mia Blomqvistiin.
–Heitin ennen vaaleja, että kymmenen ääntä on jo hyvin. Kyllä tämä hämmentävältä tuntuu.
Lehto toteaa, että nyt huutoon on vastattava ja työhön tartuttava: vaaleihin ei lähdetty puolivaloilla, vaikka ääniarvio varovainen olikin.
Valtuustokauden kuumiksi aiheiksi hän ennustaa länsirataa ja toisaalta myös kouluverkkoa.
Lehto on toiseksi viimeistä ikäluokkaa, joka on käynyt Kosken ala-asteen alusta loppuun.
Sittemmin tämä koulu on suljettu ja niin monta muutakin kyläkoulua.
–Niistä tehtävät päätökset ovat aina kipeitä, hän tietää.
Toisaalta Lehto muistuttaa, että Perniöön on myös investoitu niin uuden päiväkodin kuin alakoulunkin verran ja liikuntapaikkoja on kohennettu.
Näyttely- ja musiikkitausta tietävät sitä, että lautakunnista mieleisin on kulttuuriasioitakin käsittelevä vapaa-ajanlautakunta.
Koko juttu 17.4. painetussa ja digilehdessä.