
Sprinttifinaalia seurattiin myös Perniönseudun Lehden toimituksessa. Kuva näytöllä on Ylen lähetyksestä.
Perniöläissyntyinen Lauri Vuorinen hiihti nimensä hiihtohistoriaan, kun hän saavutti Trondheimin MM-hiihdoissa pronssia sprintissä.
Kyseessä on ensimmäinen suomalaisen mieshiihtäjän saavuttama sprinttimitali.
Vuorinen totesi Ylen haastattelussa mitalin antavan hyvää viestiä koko suomalaiselle sprinttihiihdolle.
–On mahdollista pärjätä myös isoissa geimeissä.
Mies arveli etukäteen, että lopputulos voi olla mitä vaan karsiutumisen ja finaalin välillä.
–Tänään tuntui, että toimi älyttömän hyvin. Kiitos huollollekin, oli älyttömän liukas suksi.
Radalla oli pehmeitä ja kovia kohtia ja Vuorinen arveli löytäneensä juuri oikeat ajolinjat.
Onnistuminen arvokisatasolla oli merkittävä siksikin, että taustalla on myös epäonnistumisia. Esimerkiksi Pekingin olympialaisissa 2022 Vuorinen oli kiinni sprintin välieräpaikassa, mutta kisa meni poskelleen sauvarikon vuoksi.
Edellisen suomalaisen sprinttimitalin on saanut Virpi Kuitunen vuonna 2007.
Sprinttikultaa otti Norjan Johannes Hösflot Kläbö ja hopeaa hiihti Italian Federico Pellergrino. Kulta-aika oli 2.45,74. Vuorinen jäi tästä 4,79 sekuntia.