Skip to main content

Hendrix hävisi harmonikalle – Pekka Laakson matka musiikin maailmassa alkoi koulupoikana ja sunnuntaina juhlitaan tasavuosia

Harmonikka on kuljettanut Pekka Laaksoa eri puolilla Suomea keikkamatkoilla ja vuosikymmenten ajan.

Äitejä voi kiittää monesti paljosta, isoista ja pienistä asioista.
Pekka Laakson edessä oli tiistaiaamuna konkreettinen aihe yhteen lämpimään ajatukseen: pari kansiota täynnä lehtileikkeitä aina 1980-luvulta asti.
–Äitihän nämä on aikoinaan talteen ottanut, myönsi Laakso.
Leikkeitä yhdistää parikin asiaa: yksi on se, että moni juttu on tehty Salossa tai Halikossa.

Toinen on se, että niissä sivutaan Pekka Laakson tekemisiä musiikin maailmassa.

Perniöön asettunut Pekka Laakso on salonseutulaisille monesta yhteydestä tuttu harmonikkataiteilija, laulaja ja musiikinopettaja, jolla on tulevana sunnuntaina aihetta juhliin.

Lapsuudenkodista löytyy niidenkin itu. Pekka Laakson isoveli oli innostunut kitarasta ja luukutti Jimi Hendrixiä niin, että muutkin kuulivat.
–Ja siitä varmaan tuli se reaktio, että tuota nyt ei ainakaan, Pekka Laakso naurahtaa nyt, lähes 40 vuotta myöhemmin.
Jotain kitaran tilalle löytyi naapurista. Tuolloin 12-vuotiaan Pekan kaveri Mika Vesanto soitti harmonikkaa, esitteli taitojaan toverilleenkin, ja kipinä syttyi.

Muistelutuokio tiputtelee tasaiseen tahtiin vuosien takaa tuttuja musiikkinimiä. Halikon musiikkiyhdistyksellä on iso osuus menneessä ja yksi merkittävä mies matkalla oli Salon harmonikkakerhon voimahahmo Paavo Sjöberg.

Peruskoulun jälkeen tie vei musiikkilukioon Turkuun, sittemmin Sibelius-akatemiaan ja tätä nykyä Laaksolla on leipätyö Salon kansalaisopiston musiikin suunnitteluopettajana.

Soittoharjoitukset, tunnit, keikat ja muu ovat väistämättä syöneet aikaa joltain muulta. Kaiken jälkeen Laakso tuumii, että mitään ei ole jäänyt kokematta. Musiikki sitä vastoin on tuonut oppimisen ja onnistumisen riemua, ystävyyksiä ja kokemuksia, kuten konserttimatkoja ulkomaille asti.

Syy, miksi sunnuntaina juhlitaan, on tasan 30 vuoden takaa. Tuolloin Pekka Laakso voitti Kultainen harmonikka -kilpailun. Vuonna 1995 soittaja oli 21-vuotias, kisojen mittarilla konkari ja neljä vuotta aiemmin jo loppukilpailussa käynyt.
–Kyllä se joku sisäsyntyinen juttu oli, että pitää koettaa uudestaan ja treenasin niin paljon, että sen piikkiin ei olisi voinut pistää sitä, että ei menesty.

Koko juttu 26.6. painetussa ja digilehdessä. 

Kultainen harmonikka 30 -konsertti Kulttuuritila Näkkärissä 29.6.klo 15.

Jaa artikkeli: