Skip to main content

Fix Film Festivalissa kankaan täydeltä uutuuksia ja maistiaiset kesästä

Hanna Ödling-Rinne, Alexander Ginlund ja Dag Andersson kertoivat maanantaina Fix Film Festivalin ohjelmistosta.

Villa Landessa Kemiön kirkonkylässä ei jää huomaamatta, että viikonloppuna talossa katsotaan elokuvia. Ulkoseinän lakana kertoo Fix Film Festivalin lähestyvän ja sisällä aulassa katse kiinnittyy pakostakin festarin mainoksiin – osa tosin on jo muutaman vuoden takaa, mutta tunnelmanluojina paikallaan.

Materiaalia kertyy, kun takana on vuosia ja tulevana viikonloppuna Kemiönsaaren oma elokuvafestivaali järjestetään jo kahdeksattatoista kertaa.

Perusajatus on vanha tuttu: elokuvia katsotaan lauantaina ja sunnuntaina aamusta iltaan ja ohjelmistossa on kahdeksan leffaa.
–Teemaakin on mietitty, mutta se rajaisi ohjelmistoa, sanoo pitkään Finlandssvensk Filmcentrumin toiminnanjohtajana toiminut Dag Andersson.
Kemiönsaaren kulttuurisihteeri Hanna Ödling-Rinne letkauttaa, että onhan heillä teema.
–Meillä on hyviä elokuvia!

Tapahtuma on kasvanut niin, että mukana on myös yhteistyöyrityksiä. Lauantain viimeinen näytös on K18 ja tämä tarkoittaa sitä, että saliinkin saa mennä viinilasinsa tai oluensa kanssa.
Hanna Ödling-Rinne sanoo, että tarkoituksena on pitää aikataulu taukoineen sen verran väljänä, että näytösten väliin jää aikaa seurustelemiseenkin.

Viime vuonna festivaali tavoitti yli 500 kävijää.

Varsinaisen ohjelmiston lisäksi mukana on yllätys.
Kemiönsaaren kunta viettää kesällä 700-vuotisjuhlaa ja sitä ajatellen kemiönsaarelaiselta kuvataiteilija Alexander Ginlundilta tilattiin juhla-animaatio.
Festivaaleilla nähdään pieni esinäytös tulevasta.

Tarkka ohjelma osoitteessa https://evenemang.kimitoon.fi/

Jaa artikkeli: