Skip to main content

Rauno Ekmanin kesäauto on sinivalkoinen tuulahdus 70-luvulta

Tämä yli viisikymmentä vuotta vanha Volkswagen Kleinbus on ollut perniöläisen Rauno Ekmanin omistuksessa yli 30 vuotta.

Jos on Perniössä liikkunut, on voinut törmätä sinivalkoiseen tuulahdukseen yli 50 vuoden takaa Volkswagen Kleinbussin muodossa. Mikäli näin on käynyt, on hyvin mahdollista, että auton bongattuaan sitä on jäänyt ihmettelemään ja ihastelemaan.

Näin kävi ainakin Perkkarin toimituksessa, joten päätimme ottaa selvää, kuka tätä vanhaa ”kleinaria” ajaa. Ratin takaa löytyi perniöläinen Rauno Ekman, joka on omistanut vuodelta 1973 olevan auton jo hyvinkin yli 30 vuotta.

Nykyään Kleinbus on oikein mainiossa kunnossa, mutta tilanne ei ollut sama, kun auto päätyi Ekmanin haltuun 90-luvulla. Entinen omistaja oli Kiikalassa asunut henkilö, joka oli tehnyt hinnastot Ekmanin yritykselle.
–Tämä oli ollut hänellä romuna, se oli hänen lastensa leikkiauto pihalla. Se oli vähän rajun näköinen, Ekman kertoo.
–Hän tarjosi tätä minulla, mutta tarjosi siitä niin paljon, että unohdin koko jutun. Hänellä oli ilmeisesti rahapula, kun hän myöhemmin soitti ja tarjosi eri hintaa. Kieltäydyin, mutta olisiko ollut viikko, kun hän soitti ja tarjosi uutta hintaa.

Siihen Ekman tarttui, mutta ei muista enää millä hinnalla kaupat lopulta tehtiin.

Töitä vaati, että auto saatiin lopulta toimivaan kuntoon. Ekman käytti Perniössä yhden kevättalven kaverinsa kanssa auton hitsaamiseen, moottoriremontti autoon taas tehtiin nykyään Liedon kaupunkiin kuuluvalla Tarvasjoella.
–Tähän tilattiin männät ja sylinterit Brasiliasta, kun isompia mäntiä ei saanut mistään.

Rauno Ekman autonsa ratissa.

Työt olivat aikanaan varsin hyödyllisiä, sillä Volkkariin ei ole tarvinnut tehdä suurempia remontteja vuosikausiin.

Toimivuus on huomattavasti vaikuttavampaa, kun ottaa huomioon, ettei auto ole museorekisterissä, vaan se on Ekmanin käyttöauto kesäaikaan.

Talvisin auto seisoo poissa käytöstä, sillä vaikka tästä Kleinbusista löytyy aikakaudelle hieman epätyypillisesti webasto, se löytyy moottorin yhteydestä laitteen takaosasta, josta lämpö ei riitä kulkeutumaan kuljettajan lämmitykseksi. Toisaalta auton seisoessa puolet vuodesta myös sen käyttökulut pysyvät pienenä, vaikka keskikulutus pyörii reilun kymmenen litran tienoilla.

Auton kojelaudalta löytyy pienoisversio samasta autosta.

 

Autosta lisää huomisessa lehdessä!

Jaa artikkeli: